موسیقی و نامداران

آشنایی با نامداران موسیقی

خواننده : آندره آ بوچلی

آندره آ بوچلی

آندره آ بوچلی نابینا چهارمین تنور بزرگ و مرد سال موسیقی جهان

"اگر خدا صدایی دارد حتما آن صدا صدای بوچلی است"

این بدون شک همان حرفی است که خواننده معروف و محبوب کانادایی سلندیون در هنگام اجرا و ضبط آهنگ

The Prayer

با آندره آ بوچلی هنرمند بزرگ و نابینای اهل ایتالیا بر سر زبان آورده است .

روز22 سپتامبر سال 1958 میلادی در یک خانواده روستایی در شهر لایاتیکو در نزدیکی سرزمین عشاق توسکانی نوزادی به دنیا آمد که بعدها همه نام او را فراموش نکردند : آندره آ بوچلی

او که فرزند یک کشاورز ساده بود از بیماری تنبلی چشم در عذاب بود و به همین دلیل پدرش دست از کار بر روی مزرعه می کشد و به همراه خانوادهاش به شهر مهاجرت میکند تا شاید بتواند راه حلی برای بیماری آندره پیدا نماید . در همین اوصاف پدر و مادر امیدوار آندره آ با مشاهده اتعداد و هوش فراوان فرزندشان در هنر موسیقی در سن 6 سالگی او را با درس و مکتب رسمی پیانو تشویق و پرورش می دهند و از اینجا بود که عشق و علاقه آندره آ به اپرا شکل میگیرد.

آندره آ اولین جایزه خود را در سن 10 سالگی دریافت مینماید . آندره آ در کنار موسیقی هر از گاهی به ورزش مورد علاقه اش فوتبال می پرداخت که در سن 12 سالگی در موقع بازی فوتبال در اثر یک برخورد بینایی چشماهای بیمارش را به طور کلی و برای همیشه از دست میدهد .همین علت کافی بود تا آندره آ نا امید منزوی و گوشه نشین شود . اما این نا امیدی دوامی نیاورد و بعد از مدتی در همان سال در اولین رقابت حرفه ایی موسیقیایی خود در

Margherita D'Oro

شرکت نماید و با اجرای اثر

"O Sole Mio"

عنوان برنده اول را به خود اختصاص دهد .

آندره آ با توجه به اینکه خوانندگی اپرا نواختن پیانو فلوت و ساکسیفون قبل از نابینایی یاد گرفته و تمرینات زیادی انجام داده بود پس از نابینایی فقط مشغول درس خواندن در مدرسه نابینایان می شود . بعد از این ماجرا آندره آ برای ادامه تحصیل در رشته حقوق به دانشگاه پیزا پا میگذارد.به گفته وی لذت بخش ترین سالهای دوران زندگیش همین دوران بوده است.وی حقوق را تا درجه دکترا در دانشگاه پیزا ادامه داد و در همین ایام با انزوا زندگی می کرد .بوچلی با به دست آوردن موقعیتی دیگر در زندگی دوباره درس خوانندگی اپرا را با کسی که در دوران کودکی تا سر حد یک بت می شناخت یعنی فرانکو کورلی خواننده شهیر اپرای ایتالیا ادامه دادو بعد از مدتی کار حقوق را به طور کلی کنار گذاشت . او به به شدت تمرین مینمود و شبها به پیانو زدن رو می آورد . بوچلی ازدواج کرده بود و باید با نوازندگی پیانو خرج زن و بچه اش را تامین نماید و از این راه به امرار معاش بپردازد . صداقت و سر سختی آندره آ در کارش باعث می شود تا زوکرو ستاره معروف ایتالیایی راک برای اجرای یک همخوانی در آهنگ

Miserere

او را دعوت نماید . این کار برایش تنها یک اعتبار و اجرا نبود بلکه با هوش و ذهن خلاقش توانست کوله بار علمی و تجربی خودش را در موسیقی با توجه به آموخته هایش در این کار از زوکرو پر نماید . این اجرا بزرگترین دستاوردش بود و دلیل آن هم اینکه :

زوکرو برای دوئت به دنبال یک همخوان تنور میگشت و دوست داشت آن را با لوچیانو پاواروتی خواننده معروف اپرا اجرا کند . در همین حین صدای آندره آ را امتحان و ضبط می نماید و بعد لو چیانو پاواروتی صدای او را بر روی نوار ضبط شده می شنود . در آنجا پاواروتی به زوکرو اطمنیان میدهد که صدای آندره آ همانی است که می خواهد .

زوکرو درباره بوچلی در جایی گفته است که : آندره آ باور نکردنی بود . در صدای او چیزی نهفته بود که صدای دیگر خواننده های تنور نداشت .او با روحش می خواند.

پاواروتی با شنیدن آن قطعه برای زوکرو چنین مینویسد ."این آدم کیست؟! شما با وجود او به من احتیاجی ندارید . کسی نمیتواند بهتر از او آن را بخواند!"

با این اوصاف دوئت با همخوانی زوکرو و پاواروتی ساخته شد و از فروش بسیار بالایی برخوردار گردید . یک سال بعد باز هم زوکرو از بوچلی دعوت می کند البته این بار برای تور اروپایی جهت اجرای زنده یا همان کنسرت بزرگ زوکرو که با استقبال شدید و رویایی مردم از صدای آندره آ بوچلی روبرو می شود . بعد از مدتی بوچلی و پاواروتی همدیگر را ملاقات مینمایند و دوستی عمیق آن دو این چنین شکل میگیرد.در آغاز همکاری بوچلی در کنسرت خیریه ایی که هر سال توسط پاواروتی برگزار میگردد و در آن دو دنیای موسیقی کلاسیک و پاپ با هم پیوند داده میشوند شرکت میکند . پاواروتی از آندره آ برای اجرای یک همخوانی اپرا بر روی سن دعوت مینماید که همین اجرا او را به عنوان یکی از بزرگترین نوابغ موسیقی اپرا در دنیا مبدل می سازد. پاواروتی که شایستگی ها و استعداد فراوان و صدای زیبای بوچلی را به خوبی شناخته بود او را در کنار خود نگه میدارد و آموزش ها و تکنیک های بسیار زیاد و ارزنده ایی را به آندره آ می آموزد .

این گفته خود آندره آ بوچلی :" من از آن بچه هایی بودم که همیشه خویشاوندان از آنها می خواهند برایشان آواز بخوانند. به نظر من خود انسان تصمیم نمیگیرد که خواننده شود بلکه دیگران با واکنشهایشان این تصمیم را برای وی میگیرند." نشان دهنده این است که او برخلاف بسیاری از خوانندگان که در رویای خواننده شدن بودن و حس زودگذر و تفریحی دیگران را بهانه ایی برای این کار میدانند او روح موسیقی و درک وحس ماندگار دیگران را دلیل میداند.

اکثر منتقدان موسیقی این خواننده نابینای اهل توسکانی که توسط زوکرو فورناکیاری (ستاره راک ایتالیا ) و لوچیانو پاواروتی کشف شد را یک تنور خوان که دارای هیجان انگیز ترین صدای اپرایی است نام میبرند. خواننده ایی که به غیر از اپرا و نوازندگی چند ساز مختلف به صورت حرفه ایی دوئتهای زیبا و ماندگاری را با سلین دیون - سارا برایتمن - اروس رامازوتی وال جاربو اجرا نموده است .

ال جاربو یکی از خوانندگان ونوازندگان بزرگ و شناخته شده جاز درباره دوئت با آندره آ چنین می گوید :"من افتخار داشتم تا با زیباترین صدای دنیا هم آواز شوم ."

آندره آ مردی که از کافه های شبانه به روی صحنه آمد و آنچنان روح انسان ها را تسخیر ساخت که نام او در تاریخ به عنوان موفقترین و معروفترین و مهمتر از همه محبوب ترین خواننده جهان تثبیت گردید . کسی که کار خود را با ضبط قطعه های اپرا به زبان ایتالیایی آغاز نمود و در سال 1999 میلادی همان خواننده اپرا به عنوان بزرگترین خواننده پاپ اتنخاب گردید. صدای آندره آ بوچلی را پخته ترین صدای معاصر می نامند. قدرت و گرمای مقاومت نا پذیر صدایش به فراتر از زبان ها ملیت ها و فرهنگ ها کشیده شده است.

بوچلی پس از سه تنورخوان نام آشنا و شهیر معاصر : پاواروتی - خوزه کاره راس و دومینگو به عنوان چهارمین تنور در تمام دنیا لقب گرفته است .

آندره آ در سال 1993 میلادی گام به فستیوال موسیقی سانرموی ایتالیا میگذارد و در مسابقه مقدماتی برنده و رکوردار امتیاز تازه واردین میگردد.در رقابت اصلی و نهایی با اجرای آهنگ زیبای

IL Mare Calmo Della Sara

برنده میشود.

آهنگهای بوچلی در صدر پرفروشترین های فرانسه - آلمان - هلند - بلژیک ( 12 هفته متوالی ) و ایتالیا قرار میگیرد .

او پس از پخش اولین آلبوم حرفه ایی خود موفق کسب جایزه صفحه طلایی میشود .

در سال 1996 سارا برایتمن خواننده مشهور سوپرانو آهنگ

Con Te Partiro

بوچلی را در هنگام صرف نهار با دوستانش در یک رستوران میشنود و سارا برایتمن حیران و سرمست از خواننده و ترانه آن می گردد .همین ماجرا باعث می شود تا دو ماه بعد آندره آ بوچلی و سارا برایتمن به همراه تعدادی از اعضا و نفرات شناخته شده ارکستر سمفونی لندن در کشور آلمان کنسرت دهند . در این کنسرت بزرگ و با شکوه ترانه

Time To Say Goodbye

توسط بوچلی و سارا همخوانی میشود . آهنگی که رکورد فروش همه تولیدات موسیقی سال را میشکند .این اثر زیبا نزدیک به 6 ماه در صدر بهترین های آلمان و سالهای متوالی در صدر پرفروشترین آلبوم های موسیقی این کشور باقی میماند . بوچلی بعد از این کنسرتها با شرکت

Polygram

قرارداد امضاء مینماید و آلبومی را این بار در سبک پاپ به نام

Romanza

ارائه میدهد که به عنوان بهترین آلبوم در غرب شناخته می شود.

جایزه ها و برترین شدن ها و رکورد شکستن ها در دنیای حرفه ایی و البته علمی موسیقی آسان نیست اما آندره آ باز هم به آسانی تکرار میکند.

در سال 1997 ترانه مشترکش با سارا برایتمن جایزه اکو برای بهترین تک ترانه را تصاحب میکند.در سال 1998 آلبوم پنجمش را با عنوان

Aria

عرضه میکند که نتیجه این کار هم مثل بقیه آثارش با خوشنامی همراه بود و موفق به دریافت دومین جایزه اکو خود این بار به عنوان پرفروشترین آلبوم کلاسیک گردید.

در 19 آوریل همان سال بوچلی به سمت موسیقی در آمریکا رهسپار میشود.حاصل آن اجرای یک برنامه در واشنگتن و روز بعد از آن به کاخ سفید دعوت میشود .

تور داخل آمریکای او با موفقیتی کم نظیر روبرو میگردد و در تمامی اجراها سالن های محل کنسرت لبریز از هواداران و دوستداران این ستاره موسیقی کلاسیک و پاپ میشود . به دنبال این محبوبیت آندره آ بوچلی در آمریکا اقدام به اجرای یک دوئت ( هم خوانی ) با سلین دیون کانادایی در ترانه

The Prayer

می نماید.سلین دیون صدای آندره آ را به طرز جالب توصیف میکند:

"اگر خداوند آواز میخواند صدایش تا حد زیادی مانند آندره آ بوچلی بود."

در ماه مه سال 1998 به دنبال اوج موفقیتهای چشمگیر و تکرار شدنی تنها توسط خود اوموفق به دریافت دو جایزه بهترین خواننده ایتالیایی و بهترین راوی موسیقی کلاسیک از جشنواره موسیقی جهان در مونت کارلو گردید. در این سال بوچلی کاندیدای مقام بهترین هنرمند جدید در مراسم جوایز گرمی و اسکار بهتری ترانه متن بود .البته وی بی نصیب از جایزه ترانه نماند و برنده جایزه گلدن گلاب به خاطر ترانه زیبای

The Prayer

شد.

در ادامه موفقیت های بوچلی باید این چنین نوشت:

آندره آ اولین خواننده کلاسیکی است که رتبه اول تا سوم برترین های کلاسیک را با آلبوم های :

Sacred - Aria - Arias - Viaggio Italiano

نصیبش شده است.

در 28 اکتبر به دعوت شهردار نیویورک رودولف جیولیانی - بوچلی ترانه

Ave Maria

شوبرت را به یاد قربانیان حادثه 11 سپتامبر اجرا نمود . این دعوت ها تا جایی ادامه پیدا کرد که در 29 نوامبر به دعوت ملکه الیزابت برای اجرای برنامه در جشن هنر سالیانه سلطنتی شرکت نمود.

در ماه مه آلبوم

Scared Arias

به اتخاب شنوندگان موسیقی به عنوانبهترین آلبوم سال شناخته شد.در ماه اکتبر یکد جایزه ویژه برای فروش جهانیبیش از 40 میلیون نسخه کپی به بوچلی اهدا گردید.

Cieli di Toscana

در چند هفته اول ارائه به مردم فروش چندمیلیونی داشت و پر فروش ترین آلبوم جهان و آلبوم اول شبکه جهانی سی ان ان شد.

دو هفته در مقام سوم جدول انگلستان قرار گرفت . بالا ترین مقامی که تا به حال یک آلبوم خارجی زبان به خود اختصاص داده است. به جز آن آلبوم اشاره شده در کشورهای آلمان - هنگ کنگ - هلند - ایرلند - نروژ - پرتقال و سوئد جزو سه آلبوم برتر اتخاب شد.

در ماه مارس سال 2002 میلادی دو جایزه بهترین هنرمند ایتالیایی و بهترین هنرمند کلاسیک را در فستیوال جهانی مونت کارلمو دریافت نمود. در نوامبر سال 2004 میلادی آلبوم

Andrea

روانه دنیای موسیقی شد تا بار دیگر عنوانی را تصاحب کند .

نکته جالب اینکه آلبوم با خود آندره آ هم نام میباشد .بوچلی علت را اینگونه بیان میکند:

"ما درگیر انتخاب نام مناسبی برای آلبوم بودیم که یک نفر به من گفت والدینت چه نام زیبایی برایت گذاشته اند و من در حال ضبط این آلبوم در استودیو منزلم به این ایده رسیدم که این آلبوم مانند فرزند من است پس چراآن را آندره آ نام گذاشتم . این آلبوم خود من هستم .!"

+ نوشته شده در  ساعت   توسط مهربد  |